راهبند چیست

در این مقاله قصد داریم به شما بگویم راهبند چیست و چه کاربردی دارد، انواع آنها را شرح دهیم و در پایان کاربرد هریک را به تفسیر بیان کنیم.

راهبند‌ ها دستگاه هایی هستند که در اماکنی همچون ورودی پارکینگ ها، ورودی مراکز اداری، ایستگاه های مترو و… برای مسدود کردن مسیر و کنترل عبور خودرو و یا اشخاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و در دو نوع راهبند خودرویی و راهبند نفر رو هستند.

راهبند به وسیله ای گفته می شود که معمولا شامل یک بدنه، میله، سیستم محرک، فنر تعادل و مرکز کنترل می باشد.

به طور کلی یک راهبند از بخش های زیر تشکیل می‌شود:

 • بدنه: به جعبه ی استوانه ای شکلی گفته می شود که تجهیزات (برد، موتور، PLC، فنر تعادل و…) در آن قرار می گیرد.
 • بازو: دسته ی راهبند که در واقع مانع اصلی در برابر ورود غیر مجاز وسایل نقلیه می‌باشد.
 • سیستم محرک: سیتم محرک در راهبند های الکتروهیدرولیکی یک موتور به همراه یک پمپ می‌باشد و در راهبند‌های الکترومکانیکی یک موتور با یک گیربکس می‌باشد.
 • فنر تعادل: این فنر در راهبند‌های الکترومکانیکی جهت کمک به موتور برای بالا بردن بازو مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • مرکز کنترل: مرکز کنترل در اتاق نگهبانی قرار می‌گیرد و جهت کنترل حرکت راهبند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهبند‌ها انواع مختلفی دارند که به به طور کلی به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

 • راهبند نفر رو
 • راهبند خودرویی

راهبند نفر رو چیست

به دستگاه هایی راهبند‌ نفر رو گفته میشود که برای کنترل تردد افراد استفاده میشود. این دستگاه ها معمولا جهت ایجاد نظم و انضباط در تردد و عبور و مرور افراد در اماکنی همچون ایستگاه های مترو، ورزشگاه ها و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهبندهای نفر رو انواع مختلفی دارند ولی معمولا در ایستگاه‌های مترو یا گیت‌های کنترل ورود و خروج فرودگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع راهبندهای نفر رو :

 • پرده ای
 • میله ای
 • میله ای تمام قد

راهبندهای نفر رو پرده ای:

راهبندهای پرده ای در دو نوع کناری و میانی تولید می‌گردند:

راهبندهای نفر رو پرده ای کناری شامل یک پایه هستند که یک شیشه به صورت پروانه ای در آنها قرار می‌گیرد و در موارد غیر مجاز، مانع از تردد افراد می‌شود.

برای کاربردی کردن این نوع راهبندها باید دو عدد از آنها کنار یکدیگر قرار بگیرند تا تشکیل یک مسیر عبور را بدهند.

کنترل تردد شیشه ای - دستگاه کنترل تردد - راهبند نفر رو

راهبند‌های نفر رو میانی شامل یک پایه و دو پرده شیشه ای می‌باشند که یکی از این پرده ها در سمت راست پایه و دیگری در سمت چپ پایه قرار می‌گیرد.

این راهبند ها به تنهایی به کار برده نمی‌شوند و برای کاربری کردن آنها باید دو راهبند نفر رو کناری، همجوار آن قرار بگیرد، یکی سمت چپ آن و دیگری سمت راست آن.

این نوع راهبندها قابلیت نصب سیستم هایی همچون سیستم های تشخیص چهره، سیستم های تشخیص اثر انگشت، سیستم های کارت خوان و سیستم های تشخیص مواد مخدر و مواد منفجره و…  را دارند.

راهبندهای نفر رو میله ای:

راهبندهای میله ای نیز همانند راهبندهای پرده ای در دو نوع کناری و میانی مورد استفاده قرار می گیرند.

این راهبندها معمولا شامل سه میله فلزی می باشند که این میله ها حول یک نقطه می گردند و با هر گردش آنها، یک مجوز ورود به افراد داده می‌شود.

دستگاه کنترل تردد میله ای - راهبند نفر رو - گیت تردد

برای کاربردی کردن راهبند های میله ای کناری باید تعدادی از آنها در کنار یکدیگر قرار گیرد و ورودی آخرین گیت با دیوار (یا هر نوع مانع دیگر) فاصله نداشته باشد تا افراد غیر مجاز نتوانند از آن عبور کنند.

راهبندهای میله ای میانی شامل یک پایه می‌باشند که در دو طرف این پایه یک میله قرار می گیرد. معمولا برای مسیرهایی استفاده می شود که یا عرض مسدودی مسیر کم باشد و ما بخواهیم دو مسیر ایجاد کنیم یا باید یک راهبند نفر رو میانی میله ای به همراه چند راهبند نفر رو کناری میله ای مورد استفاده قرار گیرد.

راهبندهای میله ای تمام قد:

این نوع از راهبندها جزو راهبند‌های فوق امنیتی نفر رو محسوب می‌شوند. این راهبندها می‌تواند تا ارتفاع ۲۰/۲ طراحی و تولید شوند. جنس آنها تماما استیل است و دارای سیستم های امنیتی ورود خروج می‌باشند.

سیستم‌هایی همچون: سیستم‌های کارتخوان، سیستم‌های تشخیص چهره، سیستم‌های تشخیص اثر انگشت و… روی آنها قابل نصب می‌باشد.

این نوع از گیت‌های ورودی خروجی معمولا در زندان‌ها، نهادهای سیاسی و کلا در مکان‌هایی که کنترل عبور و مرور افراد در آنجا بسیار حایز اهمیت می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 راهبند خودرویی چیست

راهبندهای خودرویی برای کنترل عبور و مرور و ورود و خروج وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا در ورودی های پارکینگ های عمومی آنها را مشاهده نموده اید.

در زیر سه نمونه از راهبند های خودرویی تولید شده توسط شرکت حافظان حریم سپاهان را مشاهده می‌کنید:

راهبند امنیتی ابابیل
راهبند امنیتی ابابیل

همچنین در صفحه راهبند میتوانید به طور کامل با انواع راهبند ها آشنا شوید و تمامی راهبند های تولید شده توسط ما را با مشخصات کامل مشاهده نمایید.

راهبند های خودرویی انواع بسیار مختلفی دارند که در مقالات بعدی به شرح آنها خواهیم پرداخت:

 • راهبندهای بازویی
 • راهبندهای زنجیری
 • راهبندهای امنیتی دفنی
 • راهبندهای امنیتی سطحی
 • راهبندهای دیواره ای
برچسب‌ها:

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه