قفل هوشمند

قفل هوشمند چیست؟

قل هوشمند چیست و چه مزایایی نسبت به قفل های قدیمی یا کلاسیک دارد؟

 

قفل های معمولی یا قفل های کلاسیک که در دوران گذشته و حتی در حال حاضر به عنوان ساده ترین قفل های ورودی درب ها استفاده می شوند دارای معایب بسیاری از لحاظ ظاهر و بحث زیبایی شناسی بوده و از همه مهمتر از لحاظ امنیتی فاقد هرگونه اعتبار و درجه حفاظتی می باشند.

با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و بروز بزه های اجتماعی در قالب سرقت از اماکن،منازل و فروشگاه ها،ضرورت استفاده از سیستم های حفاظتی هوشمند مانند قفل های الکترونیکی هوشمند

قفل هوشمند در واقع یک دستگیره الکترونیکی بوده که به افراد خاصی اجازه ورود به خانه، دفتر، شرکت، کارگاه و یا هر مکان دیگری را می‌دهد. این قفل‌ها دارای ظاهری بسیار زیبا بوده و عملکردی تقریبا مشابه با سیستم‌های بیومتریک دارند.

قفل الکترونیکی یا همان قفل هوشمند انواع مختلفی داشته و باید با توجه به کاربردی که در یک محیط دارد، انتخاب می‌شود. قفل‌های الکترونیکی می‌توانند با تشخیص اثر انگشت افراد با تشخیص یک کارت خاص و یا حتی در نسخه‌های فوق امنیتی با تشخیص چهره افراد باز و یا بسته شوند.

این قفل‌ها همچنین با توجه به مدل‌شان، قابلیت ثبت چندین اثر انگشت برای یک فرد را دارند و در انواع فلش خور آنها، می‌توان از تمامی ترددات یک گزارش دقیق و کامل گرفت.

چرا باید از قفل هوشمند استفاده کرد ؟

ممکن است بخواهید وارد خانه شوید اما دستهای شما پر از کیف یا برگه یا نایلون‌های خرید باشد، در این مواقع با نزدیک شدن به در قفل هوشمند می‌تواند چهره شما را تشخیص داده و یا اگر قفل از نوع مجهز به وای فای باشد، گوشی هوشمندتان را شناسایی کند و درب به صورت خودکار باز شود.

یا مثلا می‌خواهید در مواقعی که خانه نیستید، به خانواده، دوستان، میهمانان و یا شرکت‌های خدماتی مجوز ورود بدهید، در اینگونه موارد کد قفل هوشمند را به شخص مورد نظر میدهید و بدون ضرورت حضور شما در محل، آن شخص می‌تواند به راحتی وارد شود.

قفل‌های هوشمند همچنین این امکان را به شما میدهند تا زمانی که از خانه و یا محل کار خود دور هستید، بتوانید پیگیری کنید که در چه مواقعی چه کسی درب را باز می‌کند و یا هنگام انجام این کار هشدار داده شود.

این سیستم تمامی موارد بالا را به لطف فناوری‌های بلوتوث و وای فای و با استفاده از اتصال به یک گوشی هوشمند، می‌تواند انجام دهد.

قفل‌های هوشمند با توجه به قابلیت اتصال‌شان به وای فای می‌توانند از رمزهای یکبار مصرف و یا رمزهایی که یک مدت زمان خاصی برای استفاده دارند، بهره ببرند. بدین منظور شما باید برنامه قفل مورد نظر را قبلا روی گوشی هوشمند خود دانلود کنید و رمز تولید شده توسط برنامه را برای خانواده و یا دوست خود بفرستید و اینگونه از امنیت قفل خود اطمینان خاطر داشته باشید.

قفل‌های هوشمند با باتری کار می‌کنند. این باتری‌ها باید هر ۶ ماه و یا هر ۱ سال شارژ شوند. زمانی که شارژ باتری رو به اتمام باشد، این قفل یک آلارم می‌دهد.

به طور کلی استفاده از قفل های هوشمند علاوه بر بحث زیبایی و شکل ظاهری که می تواند برای خریداران یک مجموعه بسیار حائز اهمیت باشد،میتواند ضریب امنیتی آن مجموعه را بسیار بالا برده و خطاهای انسانی را به طرز چشمگیری کاهش دهد،این اتفاق برای تمامی پروژه های عمرانی حائز اهمیت بوده و امید است روزی به عنوان یک کالای واجب از آن استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه